Zmeňte imidž svojho balkóna, lodžie alebo terasyBalkón, lodžia či terasa, ktorá Vás unesie. Nielen v doslovnom význame, ale aj v tom prenesenom. Pokiaľ po nich túžite, čítajte ďalej. Článok je venovaný tým, ktorí na balkón nechodia s cieľom odložiť naň staré haraburdy, ale chcú ho pretvoriť na miesto, kde sa budú cítiť uvoľnene. Aj menší balkón môže priniesť veľký pocit slobody a pomôcť Vám zregenerovať svoje telo a myseľ, stať sa Vašou oázou pokoja.

altán

Základom je nechať priestor otvorený. Neklaďte prekážky prúdeniu čerstvého vzduchu a kochaniu sa okolím v podobe rôznych závesov. Priestory potom pôsobia uzavreto a stiesnene. Zbytočne príliš nekombinujte, rozhodnite sa pre jeden štýl, ktorý je Vám blízky a vyhovuje Vaším potrebám.

èZačnite od stien a zábradlia.

Všetko vypracte, očistite a nedostatky opravte. Ak budete meniť farbu stien, zvoľte jednu, maximálne dve farby. Pri ich výbere sa riaďte okolím. Balkón by mal s ním splynúť, nie upútavať pozornosť susedov a okoloidúcich.

èDajte si záležať na podlahe.

Podlaha bude tvoriť najväčšiu plochu Vášho vysnívaného raja, preto by mala lahodiť oku, ale aj bosým nohám. Keďže jej povrch bude čeliť vrtochom počasia, zvoľte materiál, ktorý je trvácny, odolný a jeho údržba Vás bude stáť minimum energie.

Ánopre prírodné materiály. Kamennú podlahu oceníte najmä večer, pretože si udržiava dlho teplo. Pokiaľ sa rozhodnete investovať do keramickej dlažby, zvoľte obkladačky v svetlej prírodnej farbe, napríklad sivej alebo hnedej, alebo s potlačou prírodnej farby. Najideálnejším riešením je však palubovka, pretože ak siahnite po dreve, bude vyzerať nielen esteticky, ale stále si bude zachovávať príjemnú pocitovú teplotu.

Niepre syntetické materiály. Koberce a umelé trávy navyše zadržiavajú vodu a prach, linoleum pôsobí lacno. Malý koberček môžete umiestniť pod priestor určený na sedenie, ale nemal by prekryť veľkú časť podlahovej plochy a v prípade, že ho budete potrebovať odstrániť, by mala s ním byť ľahká manipulácia. Opäť stavte však na prírodné farby alebo vzor, ktorý sa nesie tón v tóne so zariadením.

terasa

èZvoľte doplnky

Vyberte si dve až tri farby, ktoré budú dominovať celému areálu. Popremýšľajte čo v ňom skutočne potrebujete mať, Vašou úlohou predsa nie je zapratať celý priestor. Čím viac priestoru ponecháte voľného, tým priestrannejšie bude pôsobiť. Držte sa plánu a zásady, že dekorácie vyniknú vtedy, ak ich použijete s mierou.