Riešenie nielen pre chatárov

Práve tak pôsobia zrubové obklady, ktoré nám môžu pripomenúť naše detstvo a prázdniny strávené u babičky. Jej malý útulný domček so záhradkou, ktorý bol skromne vybavený, ale vždy úplne čistý.
Palubovkami alebo doskami môžete obkladať nielen steny, ale aj stropy alebo vonkajšej steny domu. Obklad je vždy nutné správne ukotviť. Následne je treba správne ošetrenie, teda impregnácia a náter.

fasáda

Pri stenách tak vyriešite okrem pekného vzhľadu aj prípadné nerovnosti. Vnútri docielime väčšieho pocitu tepla a vtlačíme celému interiéru osobitý vzhľad. Určite vám nemusíme pripomínať nádhernú vôňu dreva a ako materiál je nám aj veľmi príjemné na dotyk.

Medzi ďalšie výhody tohto materiálu patria veľmi jednoduché opravy a v prípade potreby aj z časti alebo úplne vymeniť. Veľmi často sa používa aj na domové štíty.

Možnosti interiéru

Najčastejšie sa používajú palubovky, ktoré môžete použiť aj v niekoľkých variantoch. Predávajú sa v šírkach zhruba od desať do pätnásť centimetrov a dĺžkach od dvoch do štyroch metrov. Upevňujú sa zvisle alebo vodorovne na drevený rošt. Výhodou je spojenie pera a drážky, tým zamedzíte tvorbe škár a medzier v dôsledku zosychania dreva. Alebo je tu práve zrubový variant, ktorý nádherne vykreslí štruktúru dreva.
Podrobnosti môžete získať napríklad aj tu:.

chatička

Ošetrenie pomocou náteru

Palubovky sa väčšinou natierajú bezfarebnými, lazurovými lakmi alebo olejmi. Veľmi zaujímavé je použitie silikónovej lazúry, ktorá vytvorí pevnejší povrchový film. Obklad potom udržíte ľahšie čistý. To sa vám oplatí najmä v kuchyni alebo detskej izbe. Tenko vrstvá lazúra zasa zamedzí prílišnému lesku a lepšie chráni palubovky pred vzdušnou vlhkosťou, pretože prenikne hlbšie do štruktúry dreva.

Či už zvolíte akúkoľvek úpravu vašich múrov, je potrebné si uvedomiť najzraniteľnejšie miesta a to je kontakt dreva a kovu. Preto voľte vždy skrutky s antikoróznou úpravou. Potom dosiahnete ideálneho výsledku.