Obezita a jej liečba alebo chudnutie má rôzne podoby

Obezita je problematika, ktorá si pýta špeciálnu pozornosť. Je totiž rozdiel medzi tým, či chce niekto zhodiť dve kilá a skrátka len nasleduje moderné stravovacie trendy s cieľom zostať fit, alebo či niekto bojuje s obezitou a schudnúť musí. Takisto je rozdiel v tom, že človek s primeranou váhou dokáže tuky spaľovať pomerne jednoduchšie a rýchlejšie ako ten, ktorého zasiahla zvýšená tvorba tukových zásob. Sú tu mnohé faktory, ktoré robia rozdiely v tom, ako môže chudnutie prebiehať, respektíve ako bude náročné, aké postupy si vyžaduje či akú mieru je potrebné podstúpiť a obetovať.

Osoba stojí na váha, osobná váha, váženie, nohy.jpg

  • Takisto ako ide v mnohých prípadoch skôr o to, dosiahnuť hlavne estetický efekt a teda vyzerať štíhlejšie, v inom prípade ide v prvom rade o boj za svoje zdravie.

Redukovanie hmotnosti je pri obezite krokom, ktorý robíme pre seba v dvojnásobnej miere, kedy je cieľom poraziť civilizačné ochorenie. A žiaľ, je to tiež dvojnásobne ťažšie. K zavedenej diéte a pravidelnému pohybu sa tak môžu pridať doplnky ako Adipex, ktoré tlmia zvýšenú chuť do jedla. Je preto potrebné rátať s o niečo náročnejšou obetou, avšak pre dosiahnutie dôležitej veci, akou je naše kvalitnejšie zdravie a fyzická kondícia.
Úprava stravovacích návykov je teda prioritou a konkrétnu diétu by mal ideálne predpísať lekár. Lekársky uznávanou metódou pri odbúravaní usadeného tuku je napríklad proteínová diéta. Jej podstatou je bohatý príjem bielkovín (proteínov), ktoré napomáhajú k správnej funkcii metabolizmu. Na druhej strane je potrebné radikálnejšie znížiť príjem sacharidov, aby v tele mohla vzniknúť tkzv ketóza, čiže stav, kedy telo za zdroj energie začne považovať uložené tuky, čím ich začne rýchlejšie a efektívnejšie spaľovať.

Sendvič, meter, snaha schudnúť.jpg

  • Majte však na pamäti, že ide iba o jeden z príkladov overených diét, avšak v prípade obezity, ako aj v prípade konkrétneho človeka môže ísť o špecifickejšiu diétu, ktorej znenie by mal predpísať odborný špecialista, respektíve lekár.