Máte posteľ z masívu? Tá si zaslúži vašu pozornosť

Masívne postele sú neopakovateľným doplnkom každej spálne. Tieto kúsky sú navyše veľmi vzácne. K ich výrobe sa musí pristupovať veľmi opatrne a pozorne. O tom navyše svedčí aj ich cena. Ak teda máte takýto skvost aj vo svojej spálni, mali by ste mu venovať dostatok svojej pozornosti.

Drevená posteľ s bielou posteľnou bielizňou

Masívna posteľ je vyrobená z prírodného materiálu, teda z dreva. Jeho vlastnosťou je, že neprestáva pracovať ani po rokoch. Aj kúsky staré stovky rokov, v podstate stále žijú. Preto ich nesmieme ošetrovať tak, ako ošetrujeme nábytok z plastu, kovu, či iných materiálov. Základom je šetrný prístup. Vyhnite sa používaniu obyčajných čistiacich prostriedkov. Ideálne je, ak siahnete po špeciálnych prípravkoch na drevo.

Ak chcete predĺžiť životnosť svojej postele, mali by ste si dávať pozor najmä na vlhkosť, ale naopak i na prehnane suchý vzduch. V prvom prípade by mohlo drevo začať plesnieť, alebo sa krútiť. V prípade druhom, môže dôjsť k jeho praskaniu. Preto posteľ nikdy neumiestňujte blízko k radiátoru, alebo naopak na vlhké miesto. Môže to byť napríklad stena, ktorá do seba ťahá vlhkosť. Z tohto istého dôvodu posteľ nikdy neutierajte príliš mokrou handrou

Keďže posteľ patrí k prirodzene vlhkejším miestam, mali by ste pravidelne odstraňovať matrac, ktorý necháte poriadne prevetrať na čerstvom vzduchu. Ľudské telo sa v noci nadmerne potí. To platí o každom z nás. Matrac do seba tento pot naťahá, v dôsledku čoho môže byť poškodená aj drevená časť postele.

nábytek masivní

Masívne drevo potrebuje aspoň raz za čas navoskovať. Určite sa vyhnite syntetickým lakom, alebo iným umelým prípravkom. Tým by ste iba znehodnotili tento vzácny kúsok nábytku. Ideálne sú prírodné včelie vosky, alebo špeciálne oleje. Pri ich kúpe si všímajte najmä to, či ide o prípravky, ktoré prenikajú do hĺbky dreva, alebo ošetrujú iba ch povrch. Minimálne raz za dva roky, by ste mali použiť aj hĺbkovo ošetrujúci výrobok.