Aké výhody prináša plávanie?

Pri hodine plávania spálite takmer toľko kalórií ako pri behu a to bez toho, aby to malo negatívny vplyv na vaše kosti a kĺby.

plavání

Plávanie je štvrtou najpopulárnejšou aktivitou v Spojených štátoch. Viete prečo? Existuje totiž mnoho výhod, ktoré môžete plávaním získať. Čítajte ďalej a dozviete sa o výhodách plávania a aj o tom, ako začleniť plávanie do vášho bežného života.

1. Posilňuje celé telo
Jednou z najväčších výhod plávania je to, že posilní celé telo:
zvyšuje srdcovú frekvenciu bez toho, aby ste boli v strese
spevňuje svaly
buduje silu
zvyšuje vytrvalosť
Existujú rôzne formy plaveckých štýlov:
prsia
znak
kraul
motýľ
freestyle
Každý z nich sa zameriava na iné svalové skupiny a voda vytvára mierny odpor. Bez ohľadu na to, akým štýlom plávate, zapájate väčšinu svalových skupín na to, aby ste sa vo vode mohli pohybovať.

2. Posilňuje aj vaše vnútro
Plávaním posilňujete aj svoj kardiovaskulárny systém. Plávanie posilňuje vaše srdce a pľúca a je pre vás toľko dobré, že výskumníci sú presvedčení, že plávanie môže dokonca znížiť riziko smrti. V porovnaní s neaktívnymi ľuďmi sa riziko smrti u plavcov znižuje o polovicu. Niektoré ďalšie štúdie ukázali, že plávanie pomáha znížiť krvný tlak a regulovať hladinu cukru v krvi.

3. Plávanie je vhodné pre ľudí po úrazoch, s artritídou a pod.
Plávanie je bezpečnou možnosťou cvičenia pre ľudí s artritídou, rôznymi zraneniami, invalidných ľudí a ľudí, ktorým bežné cvičenie spôsobuje problémy.
Plávanie môže dokonca znížiť niektoré vaše bolesti alebo urýchliť vaše zotavenie po zranení. Jedna štúdia ukázala, že ľudia s osteoartrózou hlásili významné zníženie bolesti a stuhnutosti kĺbov.

moře

4. Dobrá voľba pre ľudí s astmou
Vlhké prostredie vnútorných bazénov robí plávanie skvelou aktivitou pre ľudí s astmou. A nielen to, dýchacie cvičenia spojené so športom vám môžu pomôcť pri rozširovaní pľúcnej kapacity a získať kontrolu nad dýchaním.