Aké návnady používame pri love dravých rýb?

K uloveniu dravej ryby treba tie správne nástrahy, ktoré dravca nalákajú svojim výzorom, najlepšie však pohybom. Ryba totiž nevníma do takých detailov ako človek, stačí jej len vidieť náznak malej rybky, hlavnej jej pohyb.
Takéto nástrahy ich vyprovokujú k útoku, no dravec netuší, že ho čaká nemilé prekvapenie. Háčik! Tým pádom sa chytí na Vašu návnadu, na Vás je už len jej vytiahnutie z vody pomocou navijáku. Populárnymi a často využívanými návnadami sú v tomto smere okrem woblerov aj rotačné a lyžičkové blyskáče.

návnady

Blyskáče
Bývajú vyrábané z rôznych materiálov, je možné upevniť na ne i trojháčik. Ale ako sme sa mohli dočítať, delíme ich na rotačné, ktorým vravíme rotačky a potom na tie s lyžičkovým tvarom, nazývané ako plandavky. V článku sa v prvom rade zameriam na tieto, zvýraznené tučným písmom červenej farby.
Budeme ich nazývať rovnako správnym názvom, lyžičkové blyskáče.

Tie svojim pohybom, vlastne trepotom, vo vode pripomínajú malú rybku, ktorá je pre dravé ryby dennou potravou. Najčastejšie a najideálnejšie sú v prípade, ak chceme loviť z člna. Vlastne ich ťaháme za sebou počas jazdy, ale v podstate rovnako tak sa dajú využiť aj pri navíjaní z brehu. Zväčša majú oválny tvar a sú vyrobené celé z kovového materiálu, za zmienku stojí ich ľahké a praktické nahadzovanie. Sú vhodné pri chytaní na prívlačový spôsob, takýmto štýlom môžeme usmerňovať ich pohyb. Pokiaľ budeme navíjať rýchlo, vzbudíme tým u dravca, podľa pohybu návnady, zdanie vystrašenej rybky. Preto by bolo vhodnejšie, ak by sme ťahali iba špičkou prúta, návnada tak bude pôsobiť nomálnejšie, ako zdravšá rybka.

člun

Môžeme si však ešte v krátkosti napísať niečo o tých, ktoré som vynechal, rotačných.
Tie disponujú takým krídelkom a lopatkou, ktorými nadstavujeme ich pohyb vo vode. Niektoré sú skôr podobné živým červíkom než rybke. Avšak samozrejme existujú aj tie, ktoré pripomínajú rybku, tie sú vyrobené z takého mäkkého plastu. Práve tento mäkký materiál u dravca robí chuť, aby sa pri zakúsnutí nepustil, aby s návnadou bojoval ďalej.